تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۹ ب٫ظ

“سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که روزنامه نگاران غربی سخنان وی در خصوص جنگ هسته‌ای را تحریف کردند. به گفته وی، چنین ارائه نادرستی باعث احترام به روزنامه نگاری غربی نخواهد شد.

در مصاحبه اختصاصی وزیر خارجه روسیه با شرکت تلویزیونی ایتالیایی “Mediaset”، از لاوروف پرسیده شد که «بعد از اظهارات وی درباره احتمال وقوع یک جنگ هسته‌ای و جنگ جهانی سوم، کل جهان این سئوال را از خود پرسید که آیا این یک خطر واقعی است؟»، وی با اشاره به اینکه رسانه‌های غربی سخنان وی درباره جنگ هسته‌ای تحریف کردند، تاکید کرد: «از من در خصوص تهدیدهایی که اکنون در حال انباشته شده پرسیدند و اینکه جنگ جهانی سوم چقدر واقعی است. من به معنای واقعی کلمه چنین پاسخ دادم: روسیه هرگز تلاش خود را برای دستیابی به توافقاتی که تضمین کننده عدم آغاز جنگ هسته‌ای باشد، متوقف نکرده است. این روسیه بوده که در سال‌های اخیر به طور مداوم به همتایان آمریکایی خود پیشنهاد کرده که تایید کنند در جنگ هسته‌ای هیچ برنده‌ای وجود ندارد و بنابراین هرگز نباید این جنگ را آغاز کرد.»

سرگئی لاوروف افزود: پیشنهاد ولادیمیر پوتین برای تشکیل نشست سران پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نیز در راستای دستیابی به چنین هدفی است. البته هرچند فرانسه و چین از این پیشنهاد حمایت کردند، ولی آمریکا و انگلیس همچنان مانع از برگزاری این رویداد مهم هستند.

روسیه به دلیل سپر دفاع ضدموشکی آمریکا در حال توسعه سلاح‌های مافوق صوت خود است

وزیر امور خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که مسکو زمانی شروع به توسعه تسلیحات مافوق صوت کرد که متوجه شد سیستم دفاع موشکی ایالات متحده در جهت گیری به سمت روسیه هدایت خواهد شد.  وی در مصاحبه با این شبکه ایتالیایی در این باره توضیح داد: «ما مجبور شدیم با تسلیحات مافوق صوت خود با تهدیدات جدید مقابله کنیم، زیرا به خوبی می دانستیم که سیستم دفاع موشکی آمریکا نه به سمت کره شمالی و ایران، بلکه علیه فدراسیون روسیه و متعاقباً علیه جمهوری خلق چین هدف گیری خواهد شد.»

لاوروف یادآور شد که روسیه به تسلیحاتی نیاز دارد که بتواند امنیت این کشور را تضمین کند و قادر به غلبه بر سپر دفاع ضد موشکی آمریکا باشد، چرا که در غیر این صورت، کشوری که سیستم دفاع موشکی و تسلیحات تهاجمی دارد ممکن است وسوسه شود که اولین حمله را انجام دهد به این امید که پاسخ به آن توسط سپر دفاع موشکی سرکوب شود.

روسیه در شرایط پایان گفت‌وگوهای تسلیحاتی، مجبور به اتکا به سلاح‌های جدید خود شد

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه با اشاره به اینکه طرف آمریکایی مذاکرات پیرامون ثبات راهبردی و وضعیت سیستم‌های جدید تسلیحاتی بین دو کشور را متوقف کرد، تاکید کرد: روسیه در شرایط پایان این گفت‌وگوها، در موضوع سلاح‌های جدید، از جمله تسلیحات مافوق صوت، «به خود متکی خواهد شد».

برچسب

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را بگذارید